Kwalifikowany Podpis Elektroniczny – co to jest?

Co to jest Kwalifikowany Podpis Elektroniczny?

Jeśli porównamy świat cyfrowy z rzeczywistym to w wirtualnym rozwiązaniu Kwalifikowany Podpis Elektroniczny jest odpowiednikiem podpisu własnoręcznego. Dlatego po naniesieniu warstwy elektronicznej na plik, który chcemy podpisać, nadajemy mu moc prawną w całej Unii Europejskiej. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest Token czyli nośnik Certyfikatu. Używasz go więc poprzez zastosowanie dedykowanego oprogramowania oraz indywidualnych kodów dostępu. Po podpisaniu dokumentu dostrzeżesz, że proces podpisywania trwa tyle ile wysłanie zwykłej wiadomości e-mail. Każdy podpis zapewnia bezpieczeństwo i daje pewność, że drugą stroną umowy jest konkretnie wskazana osoba w Certyfikacie.

e-signature | Jak podpisać dokument Kwalifikowanym Podpisem Elektronicznym?

Jeśli e-podpis to czym się on różni od ePUAP ?

Pamiętaj, że Kwalifikowany Podpis Elektroniczny to nie jest to samo co ePUAP ponieważ ten drugi wykorzystywany jest do uwierzytelniania tożsamości tylko w Urzędach Państwowych. Nie podpiszesz więc nim np. umowy o pracę na odległość ale e-podpisem już tak. Jeżeli chcesz poznać zalety i możliwości tego typu rozwiązania zapoznaj się z naszą zakładką „FAQ” lub przejdź bezpośrednio do materiału poznając tym samym „Jakie są zalety Kwalifikowanego Podpisu Elektronicznego?”. Jeśli chcesz poznać przepisy na podstawie których podpisy elektroniczne mają moc prawną to zapoznaj się z regułami eIDAS

Jakie elementy wchodzą w skład zestawu?

Jeśli złożysz zamówienie w sklepie to w skład pełnego zestawu umożliwiającego złożenie podpisu w takich formatach jak XAdES-BES, XAdES-T, PAdES-BES, PAdES-T. Podpisy wykorzystują algorytm SHA256 (SHA2) :

  • urządzenie czyli nośnik danych – Token (pendrive)
  • Certyfikat
  • karta kryptograficzna
  • weryfikacja danych
  • instrukcja do pobrania i instalacji dedykowanego oprogramowania
  • dojazd do klienta

Jeżeli interesuje Cię zakup Zestawu Classic lub na e-dowodzie to jest on możliwy przez sklep. Użycie Kwalifikowanego Podpisu Elektronicznego na e-Dowodzie wymaga dodatkowego czytnika, który umożliwia odczyt warstwy elektronicznej dowodu. Dlatego też jeśli chcesz skorzystać z tej opcji to skontaktuj się z nami albo wybierz rozwiązanie z tokenem.