Podpis elektroniczny PAdES XAdES – co to takiego?

Podpis elektroniczny PAdES lub XAdES - co to takiego?

Podpis kwalifikowany, elektroniczny, PAdeS, XAdES, bezpieczny lub epodpis albo inne… Czy oby tylko takie określenia stosują instytucje wymagające od nas dokumentu podpisanego elektronicznie? Prawda, że można się pogubić? A więc wracając do pytania…

Podpis PAdES lub XAdES - format podpisu

Pamiętaj, że dokumenty elektroniczne możesz podpisywać w różny sposób. To, który wybierzesz zależy od Ciebie (jeśli jesteś inicjatorem podpisu) lub od Twojego zleceniodawcy. Wtedy to on narzuca jakim sposobem ma być podpisany plik.  Reasumując PAdES jest to format, który stosuje się przy podpisywaniu plików PDF. Jeśli jesteś w trakcie tworzenia dokumentu WORD zapisz go na koniec pracy „jako” plik w PDF a następnie użyj narzędzia do podpisywania plików elektronicznych. Program do podpisywania i weryfikowania podpisów elektronicznych pobierzesz bezpłatnie tutaj – SecureDoc2. Możesz w nim podpisywać także pliki w formacie XAdES stosowanym do każdego rodzaju dokumentu.

Jakie ma zalety format podpisu PAdES?

Jeśli zdecydowałeś się na ten format podpisu to podjąłeś bardzo słuszną decyzję. Pliki PDF teoretycznie są nieedytowalne. Daje to gwarancję, że kolejna podpisująca po nas osoba, naniesie warstwę elektroniczną z gwarancją zawartości treści podpisanej już wcześniej – przed pierwszego podpisującego. W prostych słowach podpisując pliki PDF unikasz przypadkowego wstawienia w treść niepotrzebnych znaków – np. przecinka, kropki lub spacji. Dlaczego jest to aż tak ważne? A no dlatego, że jeśli pierwsza osoba podpisała dokument, a Ty chcąc podpisać ten sam plik przez przypadek wciśniesz spację (w przypadku edytowalnego formatu *.docx) to spowodujesz, że taki dokument straci ważność gdyż w praktyce nanosząc niekontrolowanie dodatkowy znak zmieniasz zawartość pliku podpisanego już wcześniej. Niebezpieczeństwo takie istnieje w przypadku formatu XAdES. Jeśli interesuje Cię zakup aktywnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego to skontaktuj się z nami i wybierz usługę VIP. Wyrobimy dla Ciebie urządzenie w 15 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *